به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، دکتر امیر فرشچی، نائب رئیس اتاق بازرگانی استان البرز، در جمع خبرنگاران، گفت: بیش از شش ماه است که با شیوع کرونا در کشور، شرکت آریوژن اقدام به تولید داروی توسیلیزومب با نام تجاری تمزیوا برای درمان بیماران مبتلا به کرونا با درگیری حاد تنفسی کرده است.

وی افزود: این دارو پس از انجام مطالعه بالینی در مقایسه با داروی برند اروپایی اصلی از نظر اثر بخشی و ایمنی یکسان شناخته شد.

نائب رئیس اتاق بازرگانی استان البرز بیان کرد: حال با گذشت چند هفته از اتمام پروسه های اداری جهت اخذ مجوز ورود به بازار، هر روز درگیر ایرادات جزیی از سازمان غذا و دارو هستیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه آمار رسمی تلفات کرونا در روز از ۲۰۰ نفر گذشته است و دارویی که به اندازه کل نیاز سال برای این بیماران تولید کرده ایم را نمی‌توانیم به دست بیماران برسانیم، گفت: این درحالی است که بازار سیاه نمونه خارجی آن با قیمت هر ویال ۷۰ میلیون تومان شکل گرفته است! این دارو ۸۰ درصد بیماران کرونایی وارد فاز حاد ریوی را درمان می کند و از مرگ آنها جلوگیری می کند.

فرشچی تاکید کرد: مسئولان سازمان غذا و دارو گویا آمار مرگ و میر هموطنان را ندارند که نمی‌توانند در خصوص مجوز ورود به بازار و تعیین قیمت این دارو تصمیم گیری نمایند.

وی عنوان کرد: امروز سازمان غذا و دارو در بحران شدید کرونا و در جنگ تحریم ها با در اختیار داشتن کارشناسان زبده و دلسوز نیاز به مدیران شجاع و زرمندگانی جان برکف با قدرت تصمیم گیری دارد؛ در غیر این صورت کمبود دارو به سادگی جان هزاران هموطن مارا خواهد گرفت و این مصیبت روز به روز گسترده تر خواهد شد.

انتهای پیام/ج