به گزارش خبرگزاری فارس از فردیس، شهرستان فردیس با جمعیتی بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر که بیش از ۳ برابر جمعیت برخی استان‌هاست، متاسفانه از امکانات و زیرساخت‌های لازم در حد یک شهرستان بی بهره است و از بدو استقلال همواره با حاشیه های زیادی موجه بوده است.

از جمله مهم‌ترین اخباری که همواره نام فردیس را بر زبان ها انداخته است حاشیه های مربوط به شورای شهر و شهرداری این شهر است.

شورای شهر فردیس در ۳ سال گذشته برای چهارمین بار وارد پروسه انتخاب شهردار شده و با وجود اینکه تنها یک سال از عمر فعالیت این شورا باقی مانده است این مجموعه در اولین وظیفه مهم خود که انتخاب شهردار و نظارت بر مدیریت شهری است در جا می زند و هر روز باید منتظر یک خبر عجیب و یک حاشیه دور از شان جایگاه مدیریت شهری بود.

از سلب عضویت برخی از اعضای شورا تا تخریب شدن سازه‌های غیرمجاز یکی از اعضا همه و همه به اعتبار شورا در اذهان عمومی لطمه زده است.

بعد از برکناری خسروزاده از شهرداری فردیس نام مصطفی سعیدی سیرایی به عنوان گزینه جدی شهرداری مطرح شد و با ۹ رای موافق شورا سعیدی سیرایی را به عنوان شهردار فردیس معرفی کرد اما با دخالت مستقیم استانداری البرز شهردار سابق به محل کار خود برگشت و فرایند عزل شهردار غیر قانونی اعلام شد.

در ادامه با پیگیری مجدد شورا و طی مراحل مد نظر استانداری خسروزاده برکنار شد  اما در یکی از جلسات شورا که با موضوع بررسی کاندیداهای تصدی پست شهردار برگزار شد با پیشنهاد یکی از اعضای شورا اسماعیل ذبیحی عضو فعلی شورای شهر فردیس هم به جمع مدعیان پیوست و سرفصل جدیدی برای حاشیه ها باز شد و اینبار دیگر انسجامی در آرا برای انتخاب شهردار وجود نداشت.

با توجه به اینکه جناح بندی های ۵ و ۴ نفره بر ترکیب شورا حاکم است و این جناح بندی ها تاثیر مستقیم بر مصوبات شورا دارد باز هم شانس سعیدی سیرایی برای شهردارشدن بالا بود و چهار عضو مخالف این گزینه برای ممانعت از این انتخاب از حضور در جلسات شورا امتناع کردند تا شورا حد نصاب لازم را برای تعیین تکلیف جایگاه شهردار نداشته باشد.

 

فارغ از اینکه هر کدام از اعضای شورا می‌توانند نظرات خاص خودشان را در جلسات شورا دنبال کنند و در مورد گزینه‌های مختلف شهردار شدن نظرات موافق و مخالفی ارائه دهند عدم حضور در جلسات شورا به دلایل واهی پرداختن به مسائل شخصی و یا به بهانه شیوع کرونا و توصیه های بهداشتی برای خارج نشدن از منزل بهانه‌های جالبی برای عدم حضور در جلسات نبود و موجب به سخره گرفته شدن شورا در رسانه ها و تضعیف جایگاه این نهاد در اذهان عمومی شد.

هرچند که ترکیب ۵ نفره شورا هم که به دنبال بر کرسی نشاندن فرد مطلوب نظر خود بود رفتارهای جالبی از خود نشان نداد و گره زدن حل مشکلات کارکنان شهرداری فردیس به انتخاب گزینه خاص و انجام تبلیغات خارج از عرف و منطق برای کاندیدای مورد نظر هم کار درستی نبود.

در آخرین سکانس از این نمایش عصر سه شنبه در نشست ۲۸۹  شورای اسلامی شهر فردیس همه اعضا در جلسه حاضر شدند تا بعد از ۶ مورد عدم تشکیل جلسات بالاخره پست شهرداری با رقابت محمد میرزمانی، سعید شهلی، مصطفی سعیدی سیرایی  و علیرضا کیان ۴ کاندیدای نهایی این مسؤولیت تعیین تکلیف شود  که با عدم حضور دو تن از کاندیداها، میرزمانی و سعیدی سیرایی برنامه های خود را اعلام کردندو اعلام شد که  علیرضا کیان طی نامه ای انصراف خود را اعلام کرده است.

اما بعد از انجام بحث های متعدد و ارائه برنامه کاندیداها در اقدام تامل برانگیز دیگری ۴ عضو شورا که در جلسات گذشته غیبت داشتند با ترک صحن شورا سعی کردند مجددا شورا را از نصاب لازم بیاندازند.

 

فیلم | ترک جلسه شورا توسط ۴ عضو شورا شهر فردیس 

سید حسن افتخاریان، رئیس شورای شهر فردیس رئیس شورای اسلامی شهر فردیس در رابطه با جلسه دیروز شورا به فارس گفت: در بدو ورود به جلسه برگه های  آراء  توزیع شده بود و رای گیری بین ۳ کاندیدا انجام شد و مصطفی سعیدی سیرایی با کسب ۵ رای به عنوان شهردار فردیس انتخاب شد و بقیه کاندیداها رای نیاوردند. بنابراین مصطفی سعیدی سیرایی به عنوان شهردار فردیس انتخاب شد و صورتجلسه در اسرع وقت به وزارت کشور ارسال خواهد شد.

آیا فرایند رای‌گیری قانونی بوده است؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا نحوه رای ‌گیری به صورت قانونی بوده است گفت: ورود به مرحله رای‌گیری و توزیع برگه‌های رای در ابتدای جلسه بود و  در زمان حضور اعضا برگه ها  توزیع شده بود و حتی آرای چند عضو  پیش از خروج ۴ عضو محترم دریافت شد بنابراین مشکلی در نحوه رای گیری نیست و رای افرادی که در رای‌گیری شرکت نکردند به عنوان آرای سفید تلقی می‌شود.

 

 

رئیس شورا اجازه صحبت به اعضای مخالف نداد 

این درحالی است که رضا اسماعیلی ذبیحی، سخنگوی شورای شهر در این رابطه به فارس گفت: مطابق دعوتنامه هیأت رئیسه خارج از نوبت در جلسه فوق العاده انتخاب شهردار شرکت کردیم.

سخنگوی شورای شهر با بیان اینکه به رئیس شورا تذکر دادیم تا در رابطه با بحث محل اختلاف اعضای شورا از وزارت کشور استعلام بگیرند، ادامه داد: رئیس شورای شهر از این اقدام سرباز کرد و حسین احمدوند رئیس شورای شهرستان در این زمینه دست به کار شد.

وی با بیان اینکه پاسخ واصله وزارت کشور مبنی بر این بوده است که انتخاب شهردار باید تحت قانون باشد که به تمامی اعضای شورای شهر نیز ابلاغ شده است، ادامه داد: این موضوع در صحن شورای امروز مطرح شد و رئیس شورای شهر بدون توجه به مسئله به روند فعالیت خود ادامه داد.

ذبیحی یادآور شد: ما در صحن شورای شهر خواستار صحبت کردن بودیم اما رئیس شورا اجازه اینکار را نداد در حالیکه طبق قانون باید به تک تک اعضا اجازه صحبت کردن داده شود بنابراین عصر امروز در صحن شورا، ۴ عضو شورای شهر از جلسه خارج شدند و طبق قانون جلسه از رسمیت افتاده است.

فرمانداری فیلم جلسه را بررسی می‌کند

ابوالفضل اینانلو فرماندار فردیس نیز در گفتگو با خبرنگار فارس در فردیس، در خصوص درستی و یا نادرستی صورتجلسه شورای اسلامی با موضوع انتخاب شهردار، گفت: در این خصوص حالا نمی‌توانم اظهار نظر کنم؛ چرا که درست بودن نحوه برگزاری رای‌گیری  باید بررسی شود و باید فیلم جلسه باید مورد بازبینی دقیق قرار گیرد.

وی با اشاره به ترک جلسه توسط ۴ عضو شورا، اظهار داشت: با توجه به ابهاماتی که در خصوص رای‌گیری وجود دارد،  اظهارات اعضا، زمان توزیع برگه های رای و زمان اعتراض اعضا باید در فیلم جلسه بررسی شود. ضمن اینکه امضای صورتجلسه حضور و غیاب توسط اعضا نیز باید بررسی شود.

فرماندار فردیس یادآور شد: اگرچه جلسه به صورت رسمی و درست برگزار شده اما با توجه به ابهامات موجود، بهتر بود شورا اعلام رسمی انتخاب شهردار را پس از بررسی موکول می کرد.

مدعی العموم به پرونده ورود کند

حجت الاسلام و المسلمین ایمانی امام جمعه فردیس در رابطه با حاشیه های دنباله دار انتخاب شهردار در فردیس گفت: برخی از اعضای شورا در شرایطی که شهرداری با سرپرست اداره می‌شود و زمان پیمان برخی از پیمانکاران شهرداری رو به اتمام است و باید برای ادامه فعالیت آنها تعیین تکلیف شود و چندین لایحه در نوبت طرح در صحن شورا است، به مرخصی رفته اند!

و تحلیل ما از رفتار شورای شهر در سه سال گذشته این است که اگر دخالت های بی مورد برخی از مقامات اجرایی استانی و شهرستان و تذبذب و تاثیر پذیری برخی از اعضای شورای شهر نبود ما شاهد این وضعیت نبودیم. از ریاست محترم دادگستری استان و دادستان عزیز شهرستان تقاضا دارم بعنوان مدعی العموم به مساله ورود کنند و شهر را از بلاتکلیفی نجات دهند و اگر کسانی زیاده خواهی میکنند سر جایشان بنشانند.

مشکلات مردم به حاشیه فراموشی سپرده شد

مهم‌تر از اینکه چه کسی بر مسند شهرداری فردیس تکیه می‌زند این است که حاشیه های متعدد  اعتماد عمومی را نسب به این مجموعه سلب کرده است و رفتارهای خارج از عرف اعضای شورا نشان داد منافع مردم چگونه بازیچه کشمکش‌های سیاسی و منافع فردی قرار می‌گیرد و ضرورت دارد نهادهای بالادستی و نظارتی و نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس  برخورد جدی و قاطعی با این موضوع داشته باشند.

ماه هاست که پروژه های عمرانی و اقدامات اجرائی و فرهنگی شهرداری فردیس تحت تاثیر نبود شهردار و درگیر شدن اعضای شورا با موضوعات حاشیه ای به حاشیه رفته است. حدود ۲۰ لایحه بررسی نشده روی دست شوامانده و مصوبات کمیسیون ها هم بلاتکلیف است.  بخش قابل توجهی از پرسنل شهرداری مشکلات معیشتی و شغلی فراوانی دارند که نیاز به ساماندهی و تصمیم مناسب شهردار دارد. شهری که با تراکم جمعیتی بالا مشکلات زیرساختی فراوانی را دارد و تلاش شبانه روزی مسؤولان را برای حل مشکلات مردم می‌طلبد فرصت این تاخت و تازهای سیاسی را ندارد.

انتهای پیام/ب/خ