به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، علی آرایی، مدیر منطقه سه شهرداری کرج با اشاره به اهمیت پرداختن به موضوع سالمندان در جامعه امروز گفت: طی ۳۰ سال آینده بیش از ۳۰ درصد جمعیت ایران را افراد بالای ۶۰ سال تشکیل می دهند و این به آن معناست که از هر سه نفر یک نفر سالمند خواهد بود.

مدیر منطقه سه شهرداری کرج با اشاره به وظیفه مدیریت شهری برای تبدیل کرج به شهری زیست پذیر برای سالمندان ادامه داد: طبق سرشماری سال ۹۵، ۱۹.۵۲ درصد از جمعیت کرج بین صفر تا ۱۴ سال، ۷۰.۵۱ درصد بین ۱۵ تا ۵۹ سال و ۹.۹۷ درصد نیز سنشان از ۶۰ سال بیشتر بوده است.

وی توضیح داد: در حال حاضر ۱۰ درصد جمعیت کرج در رده سالمندی قرار دارند ولی با توجه به اینکه بیش از ۷۰ درصد جمعیت این کلانشهر بین ۱۵ تا ۵۹ سال سن دارند باید گفت بخش عمده ای از جمعیت کرج به سمت سالمندی در حرکت است.

آرایی با بیان اینکه برای جلوگیری از بروز بحران سالمندی در کرج، مدیریت شهری باید شرایط زیست پذیری مناسب را برای این افراد ایجاد کند، افزود: وقتی سالمندی می خواهد برای انجام اموراتی مانند خرید یا انجام عملیات بانکی از منزل خارج شود باید این اطمینان را داشته باشد که بسترهای لازم برای حضور بی دغدغه او در خیابان و معابر شهر فراهم است.

مدیر منطقه ۳ شهرداری کرج اظهار کرد: در حال حاضر بستر پذیرایی از آن ها در فضای شهری مهیا نیست و همین امر موجب شده بسیاری از سالمندان ترجیح دهند از منزل خارج نشوند. با ایجاد پیوست های اجتماعی در کنار پروژه های عمرانی می توان زمینه حضور بیشتر سالمندان در فضاهای شهری را فراهم کرد. با ایجاد پیاده روهای پیوسته و ساخت سرویس بهداشتی در مناطق مختلف شهر می توان امکان حضور پررنگتر سالمندان در شهر را ایجاد کرد.

انتهای پیام/س